Ero sivun ”Houzuki Suigetsu” versioiden välillä

Naruto.fi Wikistä
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
−
{{Profiili}}{{S1}}{{Hahmot|
+
{{Profiili}}{{TODO}}{{Hahmot|
−
|nimi= Suigetsu
+
|nimi= Houzuki Suigetsu
|kuvateksti=© [[Masashi Kishimoto]]
|kuvateksti=© [[Masashi Kishimoto]]
−
|kuva=
+
|kuva=[[Kuva:Suigetsu.png|250px]]
|ikä=
|ikä=
−
|ikä2=
+
|ikä2=16
|sukupuoli=Mies
|sukupuoli=Mies
−
|silmät=
+
|silmät= Violetit
|arvo=
|arvo=
|jutsut=<br />
|jutsut=<br />
−
|sukulaiset=<br>
+
*[[Suika no jutsu]]
−
|jakso=
+
*[[Suiton, Gousuiwan no jutsu]]
−
|viimeinen=-
+
*[[Kuchiyose no jutsu]]<ref>Shippuden episode 126</ref>.
 +
|elementti=Vesi
 +
|sukulaiset= [[Houzuki Mangetsu]] (isoveli, ilmeisesti kuollut)
 +
|jakso=[[Jakso 335|Naruto Shippuuden 115]]
 +
|viimeinen=
}}
}}
−
Suigetsu on ensimmäinen henkilö, jonka [[Sasuke]] värvää [[Hebi]]in. Suigetsu hankkii kaksikon matkojen aikana [[Zabuza]]n miekan, [[Aseet|Kubikiri Houcho]]n, ja tahtoo myös [[Kisame]]n [[Aseet|Samehadan]]. Suigetsulla on melkoista kinaa Hebin seuraavan jäsenen, [[Karin]]in, kanssa, ja jälkimmäinen nähdään usein muksimassa ensimmäistä muusiksi. Luonteeltaan Suigetsu on ilkikurinen, ja hän virnuilee usein hain hampaita muistuttavalla purukalustollaan.
+
'''Houzuki Suigetsu''' on ensimmäinen henkilö, jonka [[Sasuke]] värvää [[Hebi]]in. Suigetsu hankkii kaksikon matkojen aikana [[Zabuza]]n miekan, [[Kubikiri Houchou|Kubikiri Houchou]]n, ja tahtoo myös [[Kisame]]n [[Samehada|Samehadan]]. Suigetsulla on melkoista kinaa Hebin seuraavan jäsenen, [[Karin]]in, kanssa, ja jälkimmäinen nähdään usein muksimassa ensimmäistä muusiksi. Luonteeltaan Suigetsu on ilkikurinen, ja hän virnuilee usein hain hampaita muistuttavalla purukalustollaan.
−
{{S2}}
+
 +
==Taustaa==
 +
Suigetsu syntyi [[Kirigakure no Sato|Kirikaguressa]]. Veljensä [[Houzuki Mangetsu|Houzuki Mangetsun]] kanssa he haaveilivat pääsevänsä [[Kiri no Shinobigatana Nananin Shuu|Kiri no Shinobigatana Nananin Shuun]] riveihin. Haave jäi kuitenkin keskeneräiseksi Mangetsun kuoltua. Lisäksi [[Orochimaru]] kaappasi Suigetsun laboratiorioonsa testejä varten ja sitoi tämän vesisäiliöön vetiseen muotoonsa. Tapettuaan Orochimarun, [[Uchiha Sasuke]] kuitenkin vapautti Suigetsun säiliöstä ja värväsi hänet ryhmäänsä [[Hebi|Hebiin]]. Suigetsu otti tavoitteekseen kerätä kaikki Kiri no Shinobigatana Nananin Shuun jäsenten miekat.
 +
 +
==Taidot==
 +
Suigetsu pystyy muuntamaan ruumiinosansa vedeksi [[Suika no jutsu|Suika no jutsun]] avulla. Vieläkään ei tiedetä, onko kyseinen taito [[Kekkei Genkai]] vai [[Orochimaru|Orochimarun]] aikaansaannos.
 +
 +
==Triviaa==
 +
 +
*Suigetsun nimi voidaan suomentaa seuraavasti: "Sui" (水) tarkoittaa 'vettä', "getsu" (月) 'kuuta'. "Hou" (鬼) tarkoittaa 'demonia' tai '(jättiläis)hirviötä', "zuki" (灯) 'valoa'<ref>[http://kanjikaveri.net/sanakirja/sanakirja.php Kanjikaverin sanakirja]</ref>.
 +
 +
==Lähteet==
 +
<references />