Ero sivun ”Kanashibari no jutsu” versioiden välillä

Naruto.fi Wikistä
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
|}}
|}}
−
[[Jutsu]]ssa käyttäjä kerää [[chakra]]a etu- ja keskisormeen jolloin hän voi lähettää illuusion / shokin vastustajalle jolloin vastustaja näkee oman kuolemansa. Illuusion jälkeen uhrin keho on niin kauhusta kankeana että tämä ei kykene liikkumaan, tämä sallii käyttäjän pidättää / hyökätä vastustajaan helposti. Jutsua voi käyttää useaan henkilöön kerralla, esimerkkinä [[Orochimaru]] käytti tätä tekniikkaa [[Sasuke]]en ja [[Sakura]]an yhtäaikaa, jutsu optettiin aluksi vain [[ANBU]]ille mutta nähtävästi myös Orochimaru osaa tämän tekniikan.
+
Alun perin '''Kanashibari no jutsu''' opetettiin vain [[ANBU]]ille. Keräämällä [[chakra]]a etu- ja keskisormeen käyttäjä voi lähettää kohteen kehoon lamaannuttavan shokin. Kohde pysyy hetken aloillaan, mikä sallii käyttäjän joko hyökätä tämän kimppuun tai sitten pidättää hänet. Jutsua voi käyttää myös useaan kohteeseen kerralla.
Ei tiedetä, miten [[Fuuka]] on oppinut tämän jutsun, mutta on oletettavaa, että hän on käyttänyt [[Shikei Seppun]]-tekniikkaansa surmatakseen ANBUn ja varastanut sitten hänen jutsunsa.
Ei tiedetä, miten [[Fuuka]] on oppinut tämän jutsun, mutta on oletettavaa, että hän on käyttänyt [[Shikei Seppun]]-tekniikkaansa surmatakseen ANBUn ja varastanut sitten hänen jutsunsa.