Ero sivun ”Mangekyou Sharingan” versioiden välillä

Naruto.fi Wikistä
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
{{S1}}Näiden kahden tekniikan lisäksi Itachi hallitsi Mangekyou Sharinganillaan [[Susanoo]]-tekniikan, jossa hän summonoi valtavan henkisoturin.
{{S1}}Näiden kahden tekniikan lisäksi Itachi hallitsi Mangekyou Sharinganillaan [[Susanoo]]-tekniikan, jossa hän summonoi valtavan henkisoturin.
−
Mangekyou Sharinganin käyttö vei valtavasti Itachin chakraa ja vahingoitti vakavasti hänen ruumistaan, etenkin hänen silmiään. Kun Itachi taisteli viimeisen taistelunsa Sasukea vastaan, hänen silmistään vuoti verta tekniikoiden liikakäytön seurauksena<ref>Mangan 389.luku, sivu 16</ref>. Liikakäyttö myös hämärsi hänen näköään ja hidasti hänen refleksejään<ref>Mangan 389. luku, sivu 9</ref>. [[Zetsu]] kommentoi taistelun aikana, että Mangekyou Sharinganin vasen puoli on parempi genjutsussa ja oikea puoli ninjutsussa<ref>Mangan 389. luku, sivu 1</ref>. Sokeutumisensa estämiseksi Itachi aikoi ottaa (tai ainakin esitti aikovansa ottaa) Sasuken silmät ja lisäksi saada niistä lisää voimaa.
+
Mangekyou Sharinganin käyttö vei valtavasti Itachin chakraa ja vahingoitti vakavasti hänen ruumistaan, etenkin hänen silmiään. Kun Itachi taisteli viimeisen taistelunsa Sasukea vastaan, hänen silmistään vuoti verta tekniikoiden liikakäytön seurauksena<ref>Mangan 389.luku, sivu 16</ref>. Liikakäyttö myös hämärsi hänen näköään ja hidasti hänen refleksejään<ref>Mangan 389. luku, sivu 9</ref>. [[Zetsu]] kommentoi taistelun aikana, että Mangekyou Sharinganin vasen puoli on parempi genjutsussa ja oikea puoli ninjutsussa<ref>Mangan 389. luku, sivu 1</ref>. Sokeutumisensa estämiseksi Itachi aikoi ottaa (tai ainakin esitti aikovansa ottaa) Sasuken silmät ja lisäksi saada niistä lisää voimaa.{{S2}}
===Hatake Kakashi===
===Hatake Kakashi===