Ero sivun ”Otogakure no Shinobi Yonin Shuu” versioiden välillä

Naruto.fi Wikistä
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
[[Kuva:Äänininjat..jpg|thumb|left|200px|Orochimarun henkivartijat]]
[[Kuva:Äänininjat..jpg|thumb|left|200px|Orochimarun henkivartijat]]
−
* ''eng. Sound Four''
+
'''Oto no Yonin Shuu''' (eng. ''Sound Four'', suom. ''Ääninelikko'') on [[Orochimaru|Orochimarun]] henkivartijaryhmä. Ryhmään kuuluvat [[Jirobo]], [[Kidomaru]], [[Sakon]] ja [[Tayuya]]. Ryhmää kutsuttiin ennen nimellä '''Oto no Gonin Shuu''' (''Sound Five, Ääniviisikko''), mutta [[Kaguya Kimimaro|Kimimaron]] sairastuttua ryhmä pieneni neljään henkilöön. Jokaisella jäsenellä on Orochimarun [[|Orochimarun Juinjutsu|kirottu sinetti]].
−
Tämän ryhmän jäsenet ovat [[Orochimaru|Orochimarun]] henkivartijoita. Ryhmään kuuluvat [[Jirobo]], [[Kidomaru]], [[Sakon]] ja [[Tayuya]]. Ryhmää kutsuttiin ennen nimellä Oto no Gonin Shuu (Sound Five), mutta [[Kaguya Kimimaro|Kimimaron]] sairastuttua ryhmä pieneni neljään henkilöön. Jokaisella jäsenellä on [[Orochimaru|Orochimarun]] [[kirottu sinetti]].
 
−
Ryhmän jäsenet ovat todennäköisesti tarkoituksella valittu niin, että jokaisella on oma erikoisuutensa. [[Jirobo]] on taijutsuun erikoistunut, [[Kidomaru]] ninjutsuun, [[Tayuya]] genjutsuun ja [[Sakon|Sakonilla]] on [[Kekkei Genkai]] ominaisuus, kuten [[Kaguya Kimimaro|Kimimarollakin]].
+
Ryhmän jäsenet ovat todennäköisesti tarkoituksella valittu niin, että jokaisella on oma erikoisuutensa. Jirobo on taijutsuun erikoistunut, Kidomaru ninjutsuun, Tayuya genjutsuun, ja Sakonilla on [[Kekkei Genkai]] -ominaisuus, kuten Kimimarollakin.
{{Klaanit}}
{{Klaanit}}
 +
[[Luokka:Naruto-termit]]
 +
[[Luokka:Ryhmät]]
 +
[[Luokka:Oton ninjat]]