Ero sivun ”Jakso 193” versioiden välillä

Naruto.fi Wikistä
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Naruto saa moitteet Tsunadelta, kun hän oli tullut raportoimaan myöhässä, ja Naruto syyttää tästä hukkaamaansa aikaa Leen dojolla. Kävellessään kadulla hän sanoo, ettei hän aio mennä vähään aikaan lähellekään Leen dojoa. Lähellä seisonut [[Maito Gai]] kuulee tämän ja kysyy Narutolta, mistä dojosta hän oikein puhuu. Naruto ja Gai siirtyvät läheiseen kahvilaan selvittelemään tilannetta. Gai liikuttuu kyynelsilmiin asti Leen ideasta ja harjoitteluinnosta ja ihmettelee, miksei kukaan ole tullut dojolle. Lopulta Gai saa idean: hän päättää mennä itse valeasussa dojolle haastamaan Leen.
Naruto saa moitteet Tsunadelta, kun hän oli tullut raportoimaan myöhässä, ja Naruto syyttää tästä hukkaamaansa aikaa Leen dojolla. Kävellessään kadulla hän sanoo, ettei hän aio mennä vähään aikaan lähellekään Leen dojoa. Lähellä seisonut [[Maito Gai]] kuulee tämän ja kysyy Narutolta, mistä dojosta hän oikein puhuu. Naruto ja Gai siirtyvät läheiseen kahvilaan selvittelemään tilannetta. Gai liikuttuu kyynelsilmiin asti Leen ideasta ja harjoitteluinnosta ja ihmettelee, miksei kukaan ole tullut dojolle. Lopulta Gai saa idean: hän päättää mennä itse valeasussa dojolle haastamaan Leen.
−
Gain suunnitelmat menevät kuitenkin myttyyn, kun [[Haruno Sakura]] (joka tunnistaa muka täydellisessä valepuvussa olleen Gain) ilmaantuu paikalle ja kertoo, että Gaita tarvitaan tehtävälle.
+
Gain suunnitelmat menevät kuitenkin myttyyn, kun [[Haruno Sakura]] (joka tunnistaa muka täydellisessä valepuvussa olleen Gain) ilmaantuu paikalle ja kertoo, että Gaita tarvitaan tehtävälle. Gai menee Hokage-tornille, jossa Tsunade kertoo, että Konohan liepeille on soluttautunut vihollinen, jonka ulkomuotoa ei tunneta ja että tämä vihollinen on hyökännyt [[Team Asuma]]n nuorisojäsenten kimppuun. Gai lähetetään vihollisen perään Tsunaden, [[Shizune]]n ja Sakuran jäädessä ihmettelemään, miksi Gai on sonnustautunut peruukkiin ja tekoviiksiin.
 +
 +
Gain poistuessa Konohasta eräs vakooja (jonka nimeksi mainitaan [[Nanafushi]]) näkee hänet ja ottaa [[Henge no jutsu|muodonmuutostekniikalla]] tämän (valepukuisen) hahmon voidakseen vakoilla Konohan salaisuuksia.
 +
 +
Tällä välin Naruto on palannut Leen dojolle kertomaan, että Lee saisi pian ensimmäisen vastustajansa. Gaita ei näy, mistä Naruto alkaa huolestua. Hän lähtee juoksujalkaa Leen dojolta etsimään tätä.
 +
 +
Nanafushi ilmaantuu tällä välin Konohaan, ja Naruto löytää hänet luullen häntä tietysti Gaiksi. Naruto sekä portinvartijoina toimivat [[Hagane Kotetsu]] ja [[Kamizuki Izumo]] moittivat Nanafushi-Gain kehnoa valepukua (tarkoittaen Gain laittamia viiksiä ja peruukkia), ja Nanafushi puolestaan alkaa pelätä, että hän on paljastunut. Ennen kuin tilanne sekoaa enempää, Naruto ottaa Nanafushin mukaansa viedäkseen tämän Leen dojolle, jottei hän itse joutuisi Leen vastustajaksi.
 +
 +
Parivaljakko saapuu dojolle, ja Lee tietysti haastaa vastustajakseen luulemansa Nanafushin, joka säikähtää Leen hyökkäysintoa, mutta aloittaa kuitenkin Naruton kehotuksesta taistelun. Taistelu päättyy kuitenkin Nanafushin luovutukseen Leen ylivoiman jälkeen. Luovutusta ei kuitenkaan hyväksytä, vaan Lee vaatii uusintaottelun Nanafushin kanssa. Naruto ihmettelee, miksi Gai (eli Nanafushi) ei ottele täysillä, mutta hän arvelee, että se johtuu vain siitä, ettei Gai tahdo paljastua.
 +
 +
Oikea Gai löytää tällä välin Team Asuman nuoret, ja paljastuu, että koko vihollisjupakka oli silkka väärinkäsitys. Gai muistaa samassa, että hänen piti mennä Leen dojolle, ja lähtee juoksujalkaa paikalta.
 +
 +
Tällä välin Lee on antanut kunnon selkäsaunan Nanafushille, ja tämä lentää Leen potkusta dojon seinän läpi ulos. Ulkona Naruto virvottaa vesiämpärillisellä Nanafushin ja kehottaa tätä ryhdistäytymään. Nanafushi puolestaan sanoo, että hänen huonot taistelutaidot johtuvat ihan vain siitä, että hän on tekemässä juuri toista tehtävää peräjälkeen eikä ole saanut levättyä. Hän siis pyytää Narutoa Leen vastustajaksi siksi ajaksi, että hän saisi levätä. Naruto ei ole erityisen innostunut ajatuksesta.