Ero sivun ”Tarina:Chuunintesti” versioiden välillä

Naruto.fi Wikistä
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
p
p
−
'''Jaksot 20-67'''
+
{{Kuvaton}}
 +
===Chuunintesti===
−
*Jaksot 20-25: Kokeen 1. vaihe, paperikoe
+
Chuunintesti pidetään kahdesti vuodessa, johon otetaan vain vähintään kahdeksan työtehtävää täyttänyttä ja poikkeuksellisen taitavat ja voimakkaat [[Genin|geninit]], joista parhaat ylennetään [[Chuunin|chuunineiksi]]. Chuunintestin järjestävä kylä, pitäjät, vaikeustaso ja tehtävät vaihtelevat. Tähän mennessä ainoa nähty chuunintesti koostui kolmesta osasta:
−
*Jaksot 27-37: Kokeen 2. vaihe, selviytyminen "kuoleman metsästä"
+
 +
===Kirjallinen koe===
 +
 +
Kirjallisessa kokeessa annettiin 10 kysymystä, joista osa oli lähes mahdottomia [[genin]]-tason ninjoille. Niinpä [[Genin|genineiden]] täytyi huijata päästäkseen kokeesta läpi, joten koe myös testasi heidän tiedonkeräämistaitojaan. Se ryhmä, jonka yksikin jäsen jäi huijaamisesta kiinni, hylättiin.
 +
 +
===Selviytyminen Kuoleman metsästä===
 +
 +
Seuraava testi oli [[Mitarashi Anko|Ankon]] pitämä selviytymistesti. Kaikki ensimmäisestä testistä selvinneet tiimit saivat yhden kahdesta rullasta, jotka olivat Maa-, ja Taivas-käärö. Heidän täytyi selvitä ajoissa metsän keskellä olevalle tornille, mutta sitä ennen heidän täytyi saada haltuunsa kummatkin rullat, mikä johti useisiin taisteluihin muita tiimejä vastaan.
 +
 +
===Esikarsintaottelut===
 +
 +
Koska toisesta testistä pääsi läpi liikaa [[Genin|genineitä]], jouduttiin pitämään esikarsintaottelut. Ne olivat kaksintaisteluita, jotka arvottiin satunnaisesti. Häviön edellytyksenä oli luovuttaminen, kisan tuomarin väliintulo, tai kuolema.
 +
 +
===Kaksintaisteluturnaus===
 +
 +
Vain yhdeksän [[Genin|geniniä]] pääsi kaksintaisteluturnaukseen. Siinä otteluparit ilmoitettiin etukäteen, ja [[Genin|genineillä]] oli aikaa harjoitella turnausta varten. Voittaja siirtyy loppuotteluun joko tyrmäämällä tai tappamalla vastustajan, tai jos jompi kumpi luovuttaa. Loppuottelussa jossa kohdattiin uusi vastustaja. [[Chuunin|Chuuniniksi]] nouseminen ei kuitenkaan asetettu itsestäänselvyydeksi, vaan osanottajille tehtiin selväksi, että [[Chuunin|chuuniniksi]] tuleminen riippuisi heidän suorituksestaan, eikä turnauksen lopputuloksesta. Vaikka olisikin voittanut turnauksen, ei olisi välttämättä päässyt [[Chuunin|chuuniniksi]]. Ainoa joka ylennetään chuuniniksi esikarsintaotteluiden jälkeen oli [[Nara Shikamaru]], vaikka hän luovutti oman ottelunsa<ref>Manga chapter 172, sivu 19</ref>
 +
 +
===Jaksot 20-67===
 +
 +
*Jaksot 20-25: Kokeen 1. vaihe, kirjallinen koe
 +
*Jaksot 27-37: Kokeen 2. vaihe, selviytyminen Kuoleman metsästä
*Jaksot 39-51: Kokeen 3. vaiheen esikarsintaottelut
*Jaksot 39-51: Kokeen 3. vaiheen esikarsintaottelut
*Jaksot 52-58: Harjoittelu kokeen kolmatta vaihetta varten
*Jaksot 52-58: Harjoittelu kokeen kolmatta vaihetta varten
*Jaksot 59-67: Kokeen 3. vaihe, kaksintaisteluturnaus
*Jaksot 59-67: Kokeen 3. vaihe, kaksintaisteluturnaus
−
Välissä oleva jakso 26 on filleri, joka ei olennaisesti kuulu juoneen, mutta on ihan hauska jakso
+
Välissä oleva [[Jakso 026|jakso 26]] on [[recap]]
−
+
[[Luokka: Juonitarinat]]
−
{{TODO|
 
−
muistiinpanot=Tarkempi selitys mistä tässä on kyse
 
−
|}}