Kage Bunshin no jutsu

Naruto.fi Wikistä
Versio 1. marraskuuta 2006 kello 18.22
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Kage Bunshin no jutsu
Kagebunshin.jpg
Englanniksi Shadowclone/Shadow replication
Suomeksi Varjoklooni
Luokka B-rank
Käyttötarkoitus Avustus
Käyttöetäisyys ei rajoitettu
Tyyppi Ninjutsu
Elementti -
Käyttäjät Uzumaki Naruto, Hatake Kakashi, Uchiha Itachi, Ebisu, Shizune

Kage Bunshin on Ensimmäisen Hokagen kehittämä jutsu, jossa ninja tekee itsestään oikean kloonin, mutta tämä tuhoutuu yhdestä iskusta. Kage Bunshin on Bunshin no jutsua vaikeampi, sillä tässä luodaan oikea keho, joka ei katoa pelkästä kosketuksesta.

Neljäs Hokage kielsi jutsun käytön, mutta Naruto oppi sen varastaessaan sinetöidyn käärön ja lukiessaan sitä. Naruton Bunshinista on myös toinen variaatio, joka on Tajuu Kage Bunshin no jutsu (massavarjoklooni), jossa ilmestyy monia satoja, ellei jopa tuhansia varjoklooneja.

Tämä tekniikka kuluttaa chakraa riippuen käyttäjän chakranhallintakyvystä. Jos ei ole hyvä chakran hallinnassa, kuten Naruto, kuluttaa tekniikka paljon chakraa. Jos ninja osaa käyttää chakraansa hyvin, ei hän tarvitse paljoa chakraa suorittaakseen tämän jutsun onnistuneesti.

Underconstruction.png Artikkelin sisältö on puutteellinen
Voit auttaa Wikin laajenemista tarkentamalla artikkelia. Artikkelin muistiinpanoja saattaa löytyä tarkistuslistasta