Nara Shikamaru
| Nara Shikamaru | |||
|---|---|---|---|
© Masashi Kishimoto | |||
| Ikä (Naruto): | sarjan alussa 12v | ||
| Ikä (Shippuuden): | |||
| Sukupuoli: | Mies | ||
| Silmien väri: | Mustat | ||
| Ninja-arvo: | Jakso 1: Oppilas Jaksot 1-106: Genin Jaksot 107-: Chuunin | ||
| |||
| Elementti: | |||
| |||
| Ensi-esiintyminen: | Jakso 1 | ||
| Viimeinen esiintyminen: | - | ||
Luonne ja kyvyt[muokkaa]
Shikamaru valmistui ninja-akatemiasta samaan aikaan kuin Naruto. Hän on laiska ja hänen mukaan lähes kaikki on liian vaivalloista. Vaaratilanteissa hän kuitenkin toimii epäröimättä ja on melkein valmis kohtaamaan kuoleman ystäviensä puolesta. Laiskuudestaan huolimatta hän on erityisen älykäs, tekee taistelussa liikkeensä tarkoin harkitusti ja pystyy tarvittaessa suunnittelemaan nerokkaita hyökkäyksiä. Shikamarun arvosanat akatemiassa olivat melkein yhtä huonot kuin Narutolla. Asuma epäili Shikamarun laiskottelun vaikuttaneen asiaan, joten järjesti ÄO-testin, jossa Shikamarun älykkyysosamäärän todettiin olevan jopa yli 200. Vapaa-aikana Shikamaru pelaa usein shogia, jossa hän on erittäin hyvä.
Shikamarulla on kyky hallita varjoja. Hänen yleisin jutsu on Kagemane no jutsu, jolla hän sitoo oman ja vastustajan varjon, jolloin vastustaja tekee samat liikkeet kuin Shikamaru.
Chuunintesti[muokkaa]
Chuunintestissä Shikamaru pääsi ensimmäistä kertaa näyttämään todelliset kykynsä. Esikarsintaottelussa hän voitti Kinin huijaamalla hänet tyrmäämää itsensä. Kaksintaisteluturnauksessa hän taisteli Temaria vastaan ja sai hänet kiinni kagemane no jutsulla, mutta luovutti, koska ei keksinyt tarpeeksi varmaa voittostrategiaa. Shikamaru oli kuitenkin ainoa, joka ylennettiin chuuniniksi.
Ääni- ja Hiekkakylän hyökätessä Shikamaru lähti Naruton, Sakuran ja Pakkunin kanssa etsimään Sasukea, joka seurasi Gaaraa. Joukko Äänikylän chuunineita esti heitä jatkamasta matkaa, mutta Shikamaru uhrautui ja pysäytti kahdeksan yhdeksästä Chuuninista kagemane no jutsulla. Juuri kun tilanne oli käymässä epätoivoiseksi, Asuma näyttäytyi ja pelasti Shikamarun.
Tiimi[muokkaa]
Shikamaru on samassa tiimissä Inon ja Choujin kanssa. Heidän opettajansa on Asuma.
